דורבן

דורבן

אז איך תדעו אם יש לכם אחד כזה? דורבן הוא מסוג הדברים שכשאתה סובל מהם אתה יודע שזה זה עוד לפני אבחנת הרופא. אבל אם בכל זאת נפרוט את הבעיה הזו לסימפטומים, מדובר על כאבים בכף הרגל, קושי בהליכה ודריכה עליה ותחושה מתמדת של "קוץ" נעוץ בכף הרגל. אם אתם סובלים מכל אלו, כנראה שהדורבן הגיע לבקר גם אצלכם.

קצת אנטומיה:

לשרירי כף הרגל מספר תפקידים, להניע את הבהונות שלנו, לבלום זעזועים באופן טבעי והם אחראים על הפעולות גריפה ודחיקה אשר יחד מתחברות לפעולה הפשוטה לכאורה: הליכה, כך שלמעשה כל תנועת הגוף שלנו מתחילה ומסתיימת בכפות הרגליים ולכן לשמירה על כפות הרגליים שלנו חשיבות רבה לא פחות מכל קבוצת שרירים אחרת בגוף שלנו. משקל הגוף הוא למעשה העומס המוטל על הרגליים ומשם מתפזר בצורת של משולש על פני כף הרגל. כאשר נוצרת בעייתיות באזור כף הרגל היא גוררת עמה הגבלת תנועה ולעתים מלווה בכאב.

דורבן

מהו דורבן?

דורבן הנו הכינוי לדלקת ברקמת החיבור, ה"פאשיה", הנמצאת בכף הרגל באזור שבין הבהונות לעקב. הדורבן נגרם כתוצאה משינוי מתח חשמלי שגרם לדלקת והוביל לבניה של עצם ססמואידית – בליטה קטנה בעצם, הנוצרת כתוצאה מעומס וחיכוך בכף הרגל ומכאן תחושת "הקוץ" המתמדת בזמן הליכה או עמידה.

תסמינים נפוצים של הדורבן:

כאב חד המורגש בזמן דריכה על העקב, בהליכה ו/או בריצה. במישוש של העקב ניתן להרגיש מעין "קוץ" בחלקו החיצוני של העקב.

מה הסיבה להיווצרות דורבן?

הגוף הוא מסה אחת של רקמת חיבור שמחזיקה המון סיבי שריר כיחידה אחת. המערכת בנויה על יחסים של משיכה ולחץ ומכיוון שהגוף בנוי על תנועה, כאשר יחסי הכוחות פועלים ו/או מושכים צד אחד יותר מהשני, כלומר כאשר יש חוסר איזון, אנו יוצרים שינוי חשמלי במכלול כולו.

רחוק מהעין קרוב לעקב

העניין בדורבן שהוא עלול להיווצר גם אם הוא רחוק, אפילו רחוק מאוד מהאזור הבעייתי הגורם לשיבוש במערך התנועתי. לדוגמא: אם אנו סובלים מבעיה בצוואר המשפיעה על היציבה שלנו דבר העלול להוביל להקרנה של כאב ויצירת שינויים ביחסי הכוחות ומשם שינוי כולל של היציבה וההליכה. סיבה נוספת לדורבן היא הליכה לא נכונה, נעילת נעליים לא מותאמות למבנה כף הרגל וכל דבר העלול לגרום לשיבוש במערכת היציבה וליצור שינויים. בקבוצת סיכון נמצאים ספורטאים מענף הריצה אך גם נשים המרבות לנעול נעליים עם עקב גבוה למשך זמן ארוך.

טיפול:

במקרה של כאב בעקב ו/או זיהוי דורבן בצילום צרו עמנו קשר על מנת שנוכל לתת לכם מענה לבעיה. ככל שתסבלו ותתעלמו ע"י משככי כאבים ו/או מנוחה הסיבה שהובילה לכאב עשויה רק ללכת ולהסתבך ומשך הטיפול עלול להיות ארוך.
הכאב איננו נוצר ביום אחד הוא לרוב תהליך מתמשך ולכן משך הטיפול עלול לקחת זמן.
לאחר שתצרו קשר נזמין אתכם לפגישת אבחון בה נבדוק פיזית את היציבה, ההליכה וטווחי תנועה של הקרסול, ברך, ירך, עמוד שדרה ובמידת הצורך נרחיב לעוד מפרקים, נמלא סיפור מקרה והיסטוריה רפואית על מנת לקבל תמונה מצב הכי עדכנית וברורה.
במידה ומצבכם הבריאותי קודם לדורבן תקין נתחיל בשחרור ע"י טכניקת הטריגר פוינטס, מיופשל רליס ולאחריה ארטיקולציה מפרקית ושימוש בקינזיו טייפ, הטייפ (רצועה דביקה ואלסטית) מודבק על השריר (נשאר למשך מספר ימים) ומספק תמיכה ויציבות למפרקים ולשרירים מבלי לפגוע בטווחי התנועה ובמחזוריות כלי הדם. בנוסף, הטייפ מפחית את הכאב ועוזר בניקוז הנוזל הלימפתי, הפחתת נפיחות, כיווץ והרפיית שרירים. ניתן להתקלח עם הטייפ בזמן שהוא מוצמד שכן הוא עמיד מאוד בפני מים.
במידה וישנם איזשהם בעיות רפואיות בחירת הטכניקות תלווה בשיקול רב בהתאם לכם.
מטרתנו היא לתת לכם את מענה מלא עד לפתרון הבעיה ולא בהכרח המהיר ביותר, אז בקשה קטנה מאתנו אליכם – קבלו את התהליך בסבלנות.