ליצירת קשר עמנו

פריצת דיסק-הרבה מעבר לכאב גב

 מרבית האנשים שסובלים מכאב גב לא מתייחסים אל הכאב לעומקו ואינם מבינים כי לרוב מדובר בתפקוד לקוי של שרירי עמוד השדרה. כאבי גב עלולים להיגרם ממתיחה של רצועה או שריר. במקרה כזה כאב הגב יישכח תוך מס' שעות, ימים או שבועות אבל כאשר כאב הגב אינטנסיבי ואף מקרין לכיוון הגפיים כדאי מאוד לבדוק את האפשרות שמדובר בפריצת דיסק.

מה קורה שם בכלל?

הביטוי פריצת דיסק נשמע סביבנו מכל עבר, לא רבים יודעים ממש מה מתרחש בגופנו בתהליך הפתולוגי הזה. אז קודם כל כמה מילים על הדיסק ומה המשמעות שלו בגופנו.

בעמוד השדרה שלנו קיימות 24 חוליות היושבות בסמיכות האחת לשנייה מהצוואר ועד לעצם הזנב. הסחוסים(הדיסקים) אשר נמצאים בין חוליות עמוד השדרה עשויים חומר סחוסי אלסטי, גמיש וחזק, נועדו למעשה לבלום זעזועים של עמוד השדרה. את הסחוסים האלו אפשר לדמות לבצל, הם עשויים משכבות שכבות של קרומים אשר בכל אחד מהם קיים נוזל צמיגי במיוחד.

התהליך הפתולוגי:

עם השנים הדיסקים נעשים נוקשים יותר ומאבדים יחד עם זאת את הגמישות והופכים פגיעים יותר. כבר בגיל הצעיר מתחיל תהליך השחיקה וההתקשחות של הסחוס דבר המביא להידרדרות  של הדיסק דבר העלול להוביל לקרע ומשם לפריצה מוחלטת של הדיסק החוצה מבין החוליות ולכן התהליך הזה נקרא-פריצת דיסק. בדרך כלל אצל הסובלים מפריצת דיסק יתכנו  נפיחות וכאבים עזים כתוצאה מכימיקלים שהשתחררו בעקבות הקרע במעטפת הסחוסית, נפיחות זו מפעילה לחץ על המערכת העצבית ויוצרת כאב.

חומרת הפגיעה ועוצמת הכאב משתנים לפי המיקום של האזור הפגוע ולפי הקרבה לשורשים העצביים, פריצת דיסק מופיעה ברמות שונות:

תופעות דומות לפריצת הדיסק הידועות בשם "בלט דיסק" תופעה המצביעה על פגיעה בחלק בחיצוני של סיבי קליפת הדיסק וכאשר הדיסק נדחף החוצה. כמו כן קיימת גם תופעת " בקע דיסק – "פגיעה בסיבי הקליפה אשר עוטפים את הדיסק.

לפריצת דיסק גורמים רבים בניהם נוכל למצוא את הסיבות הבאות:

  • עודף משקל בגו.
  • הרמת משאות כבדים בצורה לא נכונה הגורמת לעומס על הגו ומשם לפריצת דיסק.
  • ישיבה או עמידה ממושכת.
  • שחיקה כללית של הגוף.

פריצת דיסק מביאה עמה סממנים המעידים על התופעה, תחושת עייפות כרונית, כאבי גב, פעולות יומיומיות פשוטות הופכות למעמסה וגורמות לקושי רב וכאב. כמו כן קיימות מספר תופעות המצריכות התערבות רפואית מידית:

בעיות במעיים ובשלפוחית השתן: איבוד שליטה על סוגרים וחוסר תחושה באיבר המין ייתכן ויעידו על "תסמונת זנב הסוס".

עקצוץ, נימול וחוסר תחושה במקרים קיצוניים

כאב עז-כאבי גב חזקים המקרינים לאזור הגפיים התחתונות.

אבחון מקצועי במקרה של פציעת דיסק

באם אתם סובלים מאחד הסימפטומים הנ"ל, וכשיש ספק אין ספק, יש לגשת בהקדם לאורתופד לביצוע בדיקה לאבחון הבעיה. במקרה של פריצת דיסק לא ניתן יהיה לצפות בפתולוגיה בצילום רנטגן רגיל אך לרוב האורתופד המטפל ישלח את המטופל גם אליו על מנת לשלול פגיעות אחרות בגב. הבדיקה המהימנה ביותר לאיתור פריצת/בלט דיסק תהיה MRI או CT.

טיפול ראשוני במקרה של פריצת דיסק

במידה ואובחנה אצלכם פריצת דיסק טיפול ראשוני להקלה בכאב יהיה חימום האזורים הכואב, ובאין ברירה אחרת ניתן להיעזר במשככי כאבים עד להימצא פתרון רפואי/אלטרנטיבי ארוך טווח לבעיה ובהתאם לרמת הפציעה, אך חשוב לזכור כי אין למשכך כאבים כל תפקיד כנגד פריצת הדיסק אלא טיפול סימפטומטי בלבד ויש לטפל בבעיה מהיסוד.

תנועה לצורך שיקום במרכז REMOVEMENT

בבסיסו של מרכז REMOVEMENT אנו מאמינים כי לכל בעיה (כמובן בדרגת הפגיעה) הפתרון או ההקלה בסימפטומים יכולים וצריכים להתקיים על ידי תנועה ופעילות מותאמת בשילוב של טיפול שיקומי מניעתי. חשוב מאוד במהלך ההחלמה לעסוק בפעילות גופנית מבוקרת אצל מטפל או מאמן מוסמך בלבד, במטרה לחזק את השרירים אך ללא הפעלה של עומס ולחץ עודף על עמוד השדרה.

התועלת מטיפולים שכאלו במקרים של פריצת דיסק עשויה להיות טובה מאוד אך חשוב לזכור תמיד שפריצת דיסק הינה פגיעה אשר עלולה להחמיר בקלות בהיעדר טיפול וידע מקצועי ועל כן יש לבצע את הטיפולים השונים רק אצל מאמנים ומטפלים המחזיקים תעודת הסמכה מתאימה ובידע הדרוש לצורך זה.

לקבלת הצעת מחיר