ליצירת קשר עמנו

כאבים ודלקות במרפק

דלקת במרפק הינה תופעה שכיחה ביותר בימינו, והיא נגמרת בין היתר כתוצאה ממאמץ יתר וגירוי יתר של הרקמות השונות: העצב, הגיד והשרירים. כאבים המקושרים לדלקת במרפק היו נפוצים בעבר לרוב אצל ספורטאים. השימוש במרפק נעשה אינטנסיבי בזמן אימונים ופעילויות ספורטיביות דבר ההופך את האזור לפגיע יותר. אולם בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בכמות האנשים הסובלים מתופעת דלקת במרפק, גם כאלו שאינם עוסקים בספורט,  דבר הקשור ככל הנראה לישיבה הממושכת אל מול מסכי המחשב והמקלדת. בנוסף, דלקות במרפק עלולות להתפתח גם מזיהום המתפתח עקב פציעה הנגרמת באזור המרפק. דלקת במרפק, כמו כל דלקת אחרת המתפתחת באזורים שונים של הגוף מלווה בין היתר בהופעת כאב, נפיחות, חום גוף גבוה, וכמובן משפיעה באופן ישיר על תפקודו הפיזי  של האדם הסובל מהופעת דלקת במרפק.
המרפק שלנו:

המרפק עצמו הוא מפרק בגפה העליונה של גופנו המהווה חיבור בין עצם הזרוע לעצם האמה. המרפק בנוי משלושה מפרקים המאפשרים תנועה וכיפוף של האמה. מפרק המרפק עטוף בקפסולה שתפקידה לייצב את המרפק, המפרק והקפסולה שניהם נתמכים על ידי רצועות ובנקודת המפגש של קצות העצמות הן מכוסות בסחוס אשר תפקידו לאפשר תנועה קלה. תפקידם של הגידים והשרירים במרפק הוא לאפשר תנועה של סיבוב ומתיחה במפרק. העצבים המעצבבים את המרפק ומאפשרים את השליטה המוטורית בו וכן את תחושת הכאב והלחץ- נמצאים בעמוד השדרה הצווארי.

סוגי כאב שונים במרפק:

במרפק קיימים מספר סוגים של כאבים בניהם נמצא האולקרנון בוסרסיטיס– זוהי דלקת ברקמת הבורסה אשר נמצאת בחלקו האחורי של המרפק, בין העור לעצם. הבורסה הינה שק נוזלים הדומים לנוזל המצוי בכל המפרקים והוא אחראי על מניעת הלחץ והחיכוך בין רקמות הגוף כגון עצמות, שרירים, רצועות, גידים ועור. ביומיום שלנו אין אפשרות להרגיש את הבורסה אך בהיווצר דלקת היא נעשית כדור צמיגי בולט ונראה לעין, תופעה זו אינה מווה בכאב אך עדיין מחייבת טיפול.

הפגיעה הנוספת במפרק אשר עשויה להוביל לכאבים היא דלקת בגידים– הדלקת נגמרת כתוצאה מעומס יתר הנגרם בשם מאמץ מופרז חד פעמי או מאמץ מצטבר.

מרפק גולףהוא שם המתאר כאב ופגיעה במרפק כאשר ישנה פגיעה בגיד המשותף בצדו הפנימי של המרפק. פגיעה זו תבוא לידי ביטוי על ידי כאב וקושי באחיזה בחפצים.

מרפק טניס – נזק הנגרם בנקודת החיבור בין העצם לגיד המשותף, הגורם לתחושת כאב באזור החיצוני של המרפק וגם הוא מתבטא על ידי קושי באחיזת חפצים.

תסמונת תעלת הרדיאל – מצביע על פגיעה בעצב באזור המרפק כתוצאה מעומס יתר ומאמץ. 

תסמונת תעלת קוביטל – מלווה בכאב חריף ובתחושת נימול המקרינים לכיוון האצבעות. 

מרפק האומנת – פגיעה נפוצה בעיקר אצל ילדים, כאשר ידם נמשכת בחוזקה ומכך נגרמת פריקה של הכתף. התסמינים שבעזרתם ניתן יהיה לזהות את התופעה על ידי כאב המוביל לבכי בניסיון של הילד לכופף את המרפק. במקרה כזה יש לפעול להחזרת עצם הרדיוס למקום.

אופן הטיפול וההקלה בכאבים במרפק:

 כאשר חשים כאבים במרפק תחילה כדאי ואפשר לטפל ולהקל על הכאב עצמאית ולהוריד את הנפיחות מאזור הפגיעה על ידי קומפרסים קרים של קרח. לאחר שפחתה הנפיחות מומלץ לעבור לטיפול עם קומפרסים חמים. לאחר מכן מומלץ לתת למפרק מנוחה מספר ימים ורק לאחר מכן לשוב לפעילות אך בהדרגתיות. במידה וקיימים סימפטומים חריגים כמו הגבלה תנועתית, רעש שנשמע מהמרפק בעת ביצוע תנועה, חולשה, נימול, הקרנה של הכאב מעלה אל כיוון הכתף ומטה אל הזרוע-כאבים המלווים בחום, נפיחות, שטפי דם במקרים קיצוניים ומחמירים בזמן השינה יש לפנות לאיש מקצוע לאבחון הבעיה והתאמת טיפול בהקדם.

חשוב לזכור!

את בחירת אופן הטיפול מומלץ לבצע מיד ברגע אבחון הדלקת, וזאת על מנת למנוע את התפשטותה של דלקת המרפק לאזורים אחרים בגוף.

טיפול בדלקות בכלל ודלקות מרפק בפרט, מתבצע באמצעות טיפול תרופתי ונטילת אנטיביוטיקה. טיפול זה אומנם נחשב לטיפול הנפוץ ביותר בדלקות, אך הבעיה המרכזית בו  טמונה בעובדה שטיפול מתמשך בנטילת אנטיביוטיקה עלולה להוביל לחסינות הדלקת בפני החומר האנטיביוטי.
במקרים רבים המטופל יישלח כאופציה ראשונה לטיפול בדלקת באמצעות אנטיביוטיקה, טיפול זה אמנם נפוץ מאוד לטיפול בדלקות מסוגים שונים אך כדאי להבין כי הבעיה המרכזית בטיפול באמצעות אנטיביוטיקה מכל סוג שהוא ולכל דלקת שהיא בגוף היא העובדה שגוף האדם אט אט מפתח חסינות נגד האנטיביוטיקה ובמידה והדלקת הינה מקרה חוזר בסופו של דבר הטיפול בה לא ישפר את התמונה.  במרכז REMOVEMENT אנו מנסים להימנע באופן גורף בטיפול אנטיביוטי לצורך החלמה של דלקות שונות בגוף וזאת בשל אמונה מלאה בפתרון הבעיה מן השורש על ידי שחרור הלחץ מן המפרק ולאחר מכן אימון והפעלה יכולים להביא לתוצאה טובה ולהחלמה מלאה ברוב המקרים והכי חשוב הבנה ולימוד המטופל לתנועה בריאה ומאוזנת אשר תמנע נזקים דומים בעתיד ותעצור התפתחות של הנזק שכבר נגרם.

לקבלת הצעת מחיר