ליצירת קשר עמנו

תסמונת דה קרווין(דלקת באגודל)

מה עומד מאחורי התסמונת עם השם הגדול תסמונת דה קרווין? ובכן בואו נראה:

אתם מרגישים קושי להתעסק עם הסלולארי? סובלים מכאב בעת ביצוע תנועות עם כף היד המצריכות מאמץ ולחץ מצד האגודל? קושי בפתיחת צנצנת? סיבוב המפתח? אם עניתם על רוב השאלות "כן" סימן שאתם כנראה סובלים מהתסמונת המדוברת או בשמה העממי יותר-דלקת באגודל. הדלקת באגודל הינה תופעה די שכיחה המאופיינת בדלקת בגידים האחראיים על יישור האגודל.

מהם הגורמים לדלקת מהסוג הזה?

האגודל לכאורה הוא רק עוד מפרק אצבע נוסף בכף היד שלנו אך לאגודל חשיבות רבה מאוד לפעילות האדם שאנו נוטים כבר לקחת כמובן מאליה. ההסבר האבולוציוני לחשיבותו של האגודל מתחיל עוד ביערות. תנועת האגודל ומיקומו מאפשרים פעולות יד אנושיות מתוחכמות כמו : אחיזה, שזירה, כתיבה ועוד. ככל שהשימוש בכף היד נעשה מתוחכם יותר כך הפך האדם לחכם ומפותח יותר באיזון ההדדי שבין האגודל למוח.

הפעולה של האגודל נוצרת על ידי שרירי האגודל המתחילים באמה ובסופם הופכים לגידים המניעים את האצבעות, אותם גידים העוברים דרך התעלה הקרפלית. גידים אלו עלולים להתעבות כתוצאה ממאמץ יתר(פעילות החוזרת על עצמה למשך זמן) כמו שימוש בסלולארי או אפילו כתוצאה ממכה ישירה. כל תנועה מאומצת של האגודל בשילוב תנועה מידית יכולה להמשיך ולגרום לדלקת אשר תגרור בעקבותיה נפיחות, כאב וכמובן הגבלה בתנועה.

הסימפטומים לדלקת זו הם כאבים באזור האגודל ובצידי שורש כף היד, תנועה מוגבלת וכאב בביצוע "אגרוף".

מי נמצא על הכוונת של תסמונת דה קרווין?

אם אתם אנשי מחשבים, הייטקיסטים אשר יושבים שעות ממושכות מול מחשב ונוסיף לזה גם יציבה לא נכונה והקלדה במשך שעות ארוכות-רוב הסיכויים שהדלקת באגודל מתישהו, תגיע גם אליכם. התופעה אינה פוסחת על שום מקצוע בשוק העבודה. מעצבי/ות שיער וקוסמטיקאיות המבצעים מדי יום את אותן הפעולות באמצעות כפות הידיים, פעולות החוזרות על עצמן הכוללות קירוב אגודל ושחרורו. רופאים מנתחים אשר מבצעים פעולות ממושכות בחדר הניתוח תוך שימוש בפעולות חוזרות של שורש כף היד והאגודל.

גם נשים לאחר לידה בדגש על נשים מניקות סובלות מהתופעה הזו שכן הן מחזיקו לאחר הלידה את התינוק/ת בתנוחה מסוימת הנתמכת בכף היד והשורש שלה וחוזרת על עצמה, תנועה שלא היו רגילות אליה טרם הלידה. ספורטאים אשר עושים שימוש באחיזה חזקה מדי במשך ביצוע תרגילים, אחיזה לא נכונה או שבירה של שורש כף היד בעת ביצוע תרגיל מסוים. ואיך לא? דור הסמארטפונים אשר מקליד באמצעות האגודלים ותופס מקום מכובד בדירוג האוכלוסייה הנפגעת מדלקות באגודל.

אבחון:

על ידי בדיקה תנועתית של האגודל ניתן יהיה לאבחן האם מדובר בדלקת ברוב המקרים. אזור האגודל יהיה אדמומי ונפוח. כמו כן ניתן לבצע בדיקת אולטראסאונד. חשוב מאוד לזכור כי לעיתים הכאב באגודל הינו סימפטום של בעיה אחרת ורק מהווה נורת אזהרה לכן הפתרון לשורש הבעיה אינו טיפול בנקודות הכאב אלא באזורים מרוחקים יותר כגון שריר צווארי כאשר הטריגר שלו(נקודת הכאב) מקרין לאגודל.

הטיפול:

שחרור השרירים המגבילים את התנועה על פי שיטת ReMovement  יאפשרו לאגודל לחזור לתפקוד מלא, מומלץ להשתמש במקביל גם בקינזיו-טייפ, עיסוי ודיקור.

יש להרבות בקומפרסים קרים בליווי מתמיד של תנועה.

מספר טיפים לטיפול עצמי:

  • ניתן לעסות את האמה משני צדייה בתנועות סיבוביות ואת אזור האגודל באמצעות כדור גומי קשיח כנגד השולחן.
  • עיסוי של האזור הכואב עם קוביית קרח.
  • על מנת להימנע מבעיות כאלו ואחרות מומלץ להקפיד על תנועה, פעילות גופנית, תזונה בריאה עשירה ומאוזנת, ויציבה נכונה בסביבת עבודתכם למשל, ישיבה קרובה למחשב כשהמרפקים קרובים לגוף, כרית סיליקון לתמיכה בשורש כף יד וישיבה על עצמות הישבן.
  • שימוש מבוקר בהקלדה ומשחק בטלפון סלולארי יצמצמו את הפגיעה ויקלו על הכאב.
לקבלת הצעת מחיר