ליצירת קשר עמנו

אז איך תדעו אם יש לכם אחד? דורבן הוא מסוג הדברים שכשאתה סובל מהם אתה יודע שזה זה עוד לפני אבחנת הרופא. אבל אם בכל זאת נפרוט את הבעיה הזו לסימפטומים, מדובר על כאבים בכף הרגל, קושי בהליכה ודריכה עליה ותחושה מתמדת של "קוץ" נעוץ בכף הרגל. אם אתם סובלים מכל אלו, כנראה שהדורבן הגיע לבקר גם אצלכם.

קצת אנטומיה:

לשרירי כף הרגל מספר תפקידים, להניע את הבהונות שלנו, לבלום זעזועים באופן טבעי והם אחראים על הפעולות גריפה ודחיקה  אשר יחד מתחברות לפעולה הפשוטה לכאורה: הליכה, כך שלמעשה כל תנועת הגוף שלנו מתחילה ומסתיימת בכפות הרגליים ולכן לשמירה על כפות הרגליים שלנו חשיבות רבה לא פחות מכל קבוצת שרירים אחרת בגוף שלנו. משקל הגוף שלנו הוא למעשה העומס המוטל על הרגליים שלנו ומשם מתפזר בצורת של משולש על פני כף הרגל שלנו. כאשר נוצרת בעייתיות באזור כף הרגל היא גוררת עמה הגבלת תנועה ולעתים מלווה בכאב.

מהו דורבן?

דורבן הנו הכינוי לדלקת ברקמת החיבור, ה"פאשיה", הנמצאת בכף הרגל באזור שבין הבהונות לעקב שלנו. הדורבן נגרם כתוצאה משינוי מתח חשמלי שגרם לדלקת והוביל לבניה של עצם ססמואידית –

בליטה קטנה בעצם – הנוצרת כתוצאה מעומס וחיכוך בכף הרגל ומכאן תחושת "הקוץ" המתמדת בזמן הליכה או עמידה.

תסמינים נפוצים של הדורבן:

כאבים חד המורגש בזמן דריכה על העקב, בהליכה ו/או בריצה. במישוש של העקב ניתן להרגיש מעין "קוץ" בחלקו החיצוני של העקב.

מה הסיבה להיווצרות דורבן?

הגוף הוא מסה אחת של רקמת חיבור שמחזיקה המון סיבי שריר כיחידה אחת. המערכת בנויה על יחסים של משיכה ולחץ ומכיוון שהגוף בנוי על תנועה, כאשר יחסי הכוחות פועלים ו/או מושכים צד אחד יותר מהשני, כלומר כאשר יש חוסר איזון, אנו יוצרים שינוי חשמלי במכלול כולו.

רחוק מהעין קרוב לעקב

העניין עם דורבן הוא שהוא עלול להיווצר גם אם הוא רחוק, אפילו רחוק מאוד מהאזור הבעייתי הגורם לשיבוש במערך התנועתי. לדוגמא- אם אנו סובלים מבעיה בצוואר המשפיעה על היציבה שלנו במרחב דבר העלול להוביל להקרנה של כאב ויצירת שינויים ביחסי הכוחות ומשם שינוי כולל של היציבה וההליכה. סיבה נוספת לדורבן היא הליכה לא נכונה, נעילת נעליים לא מותאמות למבנה כף הרגל וכל דבר העלול לגרום לשיבוש במערכת היציבה שלנו וליצור שינויים. בקבוצת סיכון נמצאים ספורטאים מענף הריצה אך גם נשים המרבות לנעול נעליים עם עקב גבוה למשך זמן ארוך.

 

טיפול בדורבן:

ראשית כטיפול ביתי אני ממליצה על טיפול מהיר ונקודתי על ידי קומפרסים של קרח לפיזור הדלקת ואלחוש הכאב. לאחר מכן, על מנת להגיע לשורש הבעיה עלינו להתייחס לתפקידו האמתי של כאב הדורבן כ"נורת אזהרה" ולא לתחושה עצמה.

בדיקות תנועה תעזורנה לנו להבין מיהו "האשם" מהאיברים שלנו או במילים אחרות איפה נמצא הכשל וכך נוכל לאתר את מקור הבעיה.

לחיצה בנקודות של טריגר פוינטס (טכניקת "Trigger Points") מסייעות לגוף לשחרר באופן מידי את סיבי השריר ולהחזיר את הגוף לאיזון.

טכניקה נוספת המתאימה לטיפול בדורבן היא הקינזיו טייפ.

הטייפ (רצועה דביקה ואלסטית) מודבק על השריר ונשאר שם למשך מספר ימים. הקינזיו טייפ מספק תמיכה ויציבות למפרקים ולשרירים מבלי לפגוע בטווחי התנועה ובמחזוריות כלי הדם.

בנוסף, הטייפ מפחית את הכאב ועוזר בניקוז הנוזל הלימפתי, הפחתת נפיחות, כיווץ והרפיית שרירים. ניתן להתקלח עם הטייפ בזמן שהוא מוצמד אלינו שכן הוא עמיד מאוד בפני מים.

לקבלת הצעת מחיר