ליצירת קשר עמנו

ברך נפוחה – הגורמים ושיטות הטיפול.

בברך קיימות שתי רצועות צולבות, קדמית ואחורית, הרצועות האלו תפקידן לשמור על יציבות מפרק הברך והן למעשה מבנה תוך מפרקתי המחבר בין עצם השוק לעצם הירך, הרצועות שוכבות בהצלבה זו על זו ולכן נקראות  רצועות צולבות. מעבר תפקיד המובן מאליו של סיוע ביציבות הברך, לרצועות ישנו  תפקיד נוסף והוא הזרמת מידע למוח באמצעות חיישנים אודות הלחץ והמתח עליהן ובתגובה לכך מפעיל המוח בשלט רחוק את השרירים לייצוב הברכיים.

התלונה על ברך נפוחה הינה תלונה די נפוצה, אך חשוב מאוד להבדיל בין ברך נפוחה כתוצאה מחבלה לבין ברך אשר הנפיחות בה נבנתה בתהליך איטי. ברך אשר התנפחה באיטיות לאורך זמן ללא חבלה תעיד על התפתחות הליך דלקתי. ברך נפוחה לאחר חבלה עשויה להעיד על חבלה קשה משני סוגים. אפשרות ראשונה: קרע ברצועה הצולבת והאפשרות השנייה -קרע במיניסקוס.

אבחון

בדיקת רופא אורתופד מחייב במקרה הזה ורצוי בשלב ראשון, בבדיקה מומלץ לבדוק את מצב הצולבת האחורית והקדמית לרבות נוזלים בתוך מפרק הברך. צילום רנטגן עשוי לפספס פציעה שכזו שכן לעיתים היא אינה משתקפת בצילום רגיל, ייתכן וניתן יהיה לזהות עדויות לקרעים בצולבת הקדמית אך כדי לאבן במדויק את המצב הבדיקה המומלצת ביותר תהיה MRI שכן בה ניתן יהיה לזהות מעבר לכך גם פגיעה בסחוס או קרעים במיניסקוס. לאחר האבחון יהיה ניתן להתאים את סוג הטיפול.

מהן אפשרויות  הטיפול העומדות בפנינו במקרה של קרע ברצועות?

ראשית, וזהו המוטו הגורף שלנו במרכז REMOVEMENT, יש להיעזר במשככי כאבים אך ורק כשהכאב קשה מנשוא. כל פציעה גופנית "המטופלת" (ואני מציינת זאת במרכאות כיוון שמשככי כאבים אינם טיפול) על ידי משככי כאבים רק מערפלת את תחושת הכאב באזור ולעיתים מתעתעת במטופל אשר כיוון שהכאב פוחת, מסיק כי הנזק אינו חמור או אינו קיים ובמקרה זה, וחזרה לפעילות גופנית בכל דרגה של פציעה מסוג זה עלולה לגרום לנזק ממשי לברכיים.

לפני שנפנה לטיפול או שיקום יש להפחית את הנפיחות בברכיים. ישנן כמה דרכים לעשות זאת, ניתן ורצוי לשלב בין כולן.  ראשית, טייפינג- שיטת הטיפול באמצעות קינזו-טייפינג אשר פותחה ביפן. הקינזו טייפינג מודבק על אזורים שונים בגוף ויש ביכולתו להשפיע על קולטנים עצביים בגוף שלנו ועל ידי כך נגרם שיפור ניכר של תפקודי השריר והורדת מתח במעטפת השריר ובשריר עצמו.    שיטה נוספת להפחתת הנפיחות באזור היא טריגר פוינט טראפי- על ידי טיפול בנקודות מעוררות כאב לצורך החזרת טווחי התנועה. בכל הליך הפחתת הנפיחות נשלב גם עיסויים, תנועתיות מפרקית וניקוז לימפתי על ידי טכניקות שונות לניקוז הנוזלים במפרק.

מיד אחרי שהורדנו את הנפיחות באזור נפעל לצורך איזון מפרק הברך, יציבותו וכמובן שחרור העומסים אשר הופעלו עליו. לאחר שביצענו את שתי הפרוצדורות האלו עלינו לחזור לצפות בנזק באמצעות בדיקות דימות מסוג CT או MRI  ולפעול בהתאם לתוצאות הבדיקות. באמצעות הבדיקה נוכל לדעת האם ישנו צורך בהליך כירורגי או שמא ניתן לבנות תכנית אימון למטרת שיקום ומניעה של הבעיה מלחזור על עצמה בעתיד.

 

לקבלת הצעת מחיר