ליצירת קשר עמנו

כאבים ודלקות במפרק האגן

האגן שלנו הינו מבנה הנמצא במרכז כובד הגוף ועמוד השדרה שלנו, הוא למעשה תוצר של שלוש עצמות אשר התאחו במהלך בגרותנו לכדי חיבור סימטרי ומושלם בין עמוד השדרה, הגפיים התחתונות על ידי עצם העצה דרך חיבור מפרק העצה והכסל. החיבור הזה בין מפרק הירך לאגן ה-"אצטבלום" למעשה הינו סוג של "מכתש ועלי" בצדי הגפיים של גוף האדם כשכל אחד מהצדדים מתפקד כמבנה גרמי שלם בפני עצמו. כשליש מהתלונות על כאבים בגב התחתון מתגלות לבסוף כתוצאה של דלקת באגן. בגלל מיקומו הייחודי של האגן לעיתים רבות הכאב בו מאובחן בצורה שגויה ומתפרש כשריר מתוח או תפוס בגב, בלט או פריצת דיסק מותני. אבחון שגוי של דלקת באגן עלול לפגוע באיכות חייהם של הסובלים ממנה ולגרור טיפול לקוי ולמעשה האזור הפגוע נותר ללא כל טיפול.

לאגן שלנו ולמבנה הייחודי שלו ישנן שתי מטרות עיקריות בגוף האדם, האחת להעביר ולווסת את משקל הגוף העליון שלנו על הגפיים התחתונות והגנה על האיברים הפנימיים שלנו מפני דחיסה של משקל פלג הגוף העליון.

הסיבות לכאבים באגן

כאב באגן לרוב נגרם מנזק בשריר או ברצועות, ישנם כאבים באגן הנגרמים בשל בעיה במערכת העיכול ובאיברים הפנימיים בבטן התחתונה אזי לא מדובר בכאבים באגן עצמו אלא כאב המקרין אליו. פגיעה בשרירים ובמערכת השלד עצמה גם היא עשויה להיות גורם לכאבים במפרק האגן. על מנת לאבחן את סוג הכאב ומקורו יש לייצר סיפור מקרה ולאבחן את הפציעה על ידי מיקומן הפיזי של התלונות בגוף, הזמנים והמצבים בהם מופיע הכאב והאם קיים קשר עקבי בין הופעת הכאב בכל אלו. חשוב מאוד להבדיל בין כאב ממש באגן לבין כאב באיבר אחר המקרין לאגן עצמו. אבחון טוב של הפגיעה ניתן לקיים על ידי בדיקה של הרקמה במכון דימות, כשהבדיקה האידאלית היא בדיקה דינאמית המתבצעת תוך כדי תנועה. הסימנים לדלקות ופציעות באגן משתנים בין אדם לאדם. הם יכולים להיות קלים עד בלתי מורגשים ויכולים להיות מגבילים וקשים עד כדי השפעה רבה על התפקוד היומיומי שלנו.

גורמים נפוצים לכאב מקרין לאגן:

  • פגיעות פיזיות כגון: תאונת דרכים, חבטות חזקות עקב נפילה.
  • התנהלות לא נכונה במהלך פעולות יומיומיות כגון ישיבה ממושכת, הרמה שגויה של משאות כבדים והתכופפות שגויה.
  • גם מחלות ממשפחת מחלות המעי כגון קרוהן וקוליטיס עלולות להוות גורם מקרין לכאב באגן וכן קיימת אפשרות של דלקת מפרק זיהומית הנגרמת כתוצאה מחיידקים/נגיפים וזיהומים במפרק האגן.

איך נזהה כאב באגן עצמו?

אחד הסימנים המובהקים לפגיעה או דלקת באגן תהיה נוקשות באזור העכוזים ובגב התחתון בעיקר לאחר הקימה משנת הלילה הארוכה שלנו. הכאבים עלולים להחמיר לדוגמא בעת טיפוס גרם מדרגות או כל פעילות המשלבת את המפרקים שהוזכרו לעיל. במידה והדלקת הינה תוצאה נלווית של מחלת רקע אחרת תתכן והיא תופיע בליווי סימפטומים המקושרים למחלה הנוספת לדוגמא-דלקת אגן המקושרת לפסוריאזיס יסבלו החולים גם בתופעות על פני העור סביב האזור המודלק.  במידה ומדובר בדלקת כתוצאה ממחלת רקע כמובן שיש לטפל ראשית בהחמרת מחלת הרקע על מנת לקבל הקלה בדלקת אשר נגרמה כתוצאה ממנה.

טיפול בדלקות באמצעות trigger points therapy.

אחת הטכניקות בהן אנו נוהגים לטפל במרכז REMOVEMENT  היא טכניקת trigger points therapy . טכניקה זו הנה מצוינת לטיפול במקרים של דלקות מכל סוג שהוא. היא מסוגלת להביא להקלה כמעט מידית בכאב ללא טיפול תרופתי במשככי כאבים ו/או סטרואידים. הטכניקה זו מבוססת על שחרור נקודות מסוימות בגופנו אשר הלחץ שנוצר בהן מקרין וגורם לכאב באזורים אחרים בגוף. על ידי לחיצה על נקודות אלו מושג שחרור של הנקודה מ"הלחץ" בו היא שרויה וברגע השחרור של אותה נקודה נשיג בדרך כלל גם הקלה מידית בכאב באזור ממנה הוא מושפע ובכך נשיג שיפור רב באיכות החיים.

לקבלת הצעת מחיר